5 alapfigura

Erre az öt kétemberes figurára épül az összes többi. Ezeket sorolja, kombinálja mindegyik. A gyakorlásukhoz négy bóját kell kitenni egyszerű téglalap alakban, s egymással szemben 2-2 sorban kell felállni.

Az ábrákhoz: a játékosok mozgása fekete szaggatott vonallal van jelölve – minél hosszabbak a vonalkák és a szünetek annál gyorsabb mozgást képvisel maga a vonal.

A passz

A pár egyszerűen átfut a szemben lévő bójákhoz, közben a labdás lepasszolja a párjának. Amire itt figyelni kell, az az hogy a passz hátrafelé legyen. Illetve ha eleinte meg is állunk a passzhoz, mindenképpen arra törekedjünk, hogy a mozgás minél hamarabb folyamatos legyen – hogy futás közben történjen a passzolás is.

  • 1. ábra: a labdás (A) megindul, a társa (B) kicsit lemaradva követi
  • 2. ábra: a labdás nagyjából félúton lepasszolja a labdát – lehetőleg mozgás közben, a fogadó játékos pedig RÁFUT a labdára
  • 3. ábra: mindkét játékos kívülről kerüli a szemben lévőket
  • 4. ábra: a labdás (B) leadja a labdát a következő párosnak (HÁTRAFELÉ)







A kereszt

Az egyik leggyakoribb figura. Egyszerű és ha jól csináljuk, akkor nagyon hatékony tud lenni. Két támadó helyet cserélve babonázza meg a védelmet.
Első lépésben a két támadónak (A,B) egymástól el kell távolodnia, hogy a védőket (a játékban) széthúzza. Majd a KERESZT bemondása után visszafordulva egymás felé kezdenek futni, de a labdásnak (A) a védők és a támadótársa (B) közé kell kerülnie. Erre a játékban a védők majd elkezdenek egymáshoz közeledni. Mielőtt a támadók éppen egymás mögött lennének, a labdás (A) játékos a törzsét hátrafordítva passzol a -teljes sebességgel érkező- társának (B). Az újdonsült labdás a védőt (őt C jelképezi) megkerülve befut a védősor mögé.
A kereszt nem fog működni, ha a védőket nem tudjuk szét- majd összehúzni, mert akkor le fogják tudni követni a mozgást -időben le fogják beszélni, hogy ki kit fog és elkapják a labdást így megakad a támadás.

  • 1. ábra: a támadók (A,B) egymástól elfelé kezdik a mozgást
  • 2. ábra: a “KERESZT” elhangzása után visszakanyarodnak egymás felé
  • 3. ábra: a labdás játékos (A) hátat fordítva a védőknek egy pop-up passzal adja át a labdát az érkező játékosnak (B)
  • 4. ábra: a támadók a bójákat most is kívülről kerülik
  • 5. ábra: és beállnak a sorba









A hurok

Ebben a figurában az egyik támadó átkerül a társa másik oldalára és az így keletkezett emberfölény töri át a védelmet.
A két támadó (A,B) eleinte egymással párhuzamosan futnak, majd a labdás (A) befordul a társa (B) felé és lepasszolja a labdát. A dobás lendületével elkezd sprintelni, s megkerüli a társát a háta mögött, majd az (B) visszaadja a labdát és a hurkoló játékos (A) továbbfut – el a eltévedt védő (akit D szimbolizál) mellett.
Figyeljük rá, hogy mindkét passz hátrafelé legyen!
Ez a széleken tud nagyon hatékony lenni, ha a körbehurkolt játékos (B) a legszélső ember – ilyenkor a hurkoló játékos (A) nem találkozik már újabb védőkkel.

  • 1. ábra: a labdás játékos (A) itt is hamarabb indul, hogy előrébb legyen, kb félúton elkezd befordulni a társa felé
  • 2. ábra: immár oldalra futva lepasszolja a társának (B) a labdát, és a dobás lendületét felhasználva elkezd sprintelni a társa túloldalára
  • 3. ábra: B már elkapta a labdát, a hurkoló (A) hátulról kerüli
  • 4. ábra: a labdás (B) lepasszolja a túloldalt felbukkant társának a labdát
  • 5. ábra: a labdás (A) a szélső védőt (itt D jelképezi) kívülről kerüli, a társa (B) pedig befut a két védő között (a játékban lyukat keres)









A ‘dump&split’

A figura lényege, hogy a labdát olyan sebességgel hozzuk újra játékba, hogy a védőket még lesen érjük. Nagyon hatékony tud lenni a célvonal előtti öt méteren belül szinte bárhol.
A labdás játékos (A) befut touch-ra és gurít egyet (csípő irányára figyeljünk!) majd srégen hátralép a labdától (ha jobbról érkezett akkor balra lép vissza és fordítva). Az érkező half (B) egy half-passzal egyből visszaadja a gurító játékosnak a labdát, aki már sprintel is be a védősor felé. A half kövesse a labdást vagy egyéb módon kerüljön helyzetbe, de semmiképp ne álljon le.
A gyakorlatban nincsen toucholó védő, de az érintést imitálni kell egy kézmozdulattal. Mindkét irányból gyakoroljuk!

  • 1. ábra: a labdás (A) befut középre egy touch-ra (mint a 3up-nál), a társa (B) követi
  • 2. ábra: a labdás gurít, majd visszalép a half (B) érkezik
  • 3. ábra: a half befordulva a társa felé (ez majdnem 180°-ot jelent) a földről passzol, a társa pedig sprintbe kezd
  • 4. ábra: a labdás (A) a védők közti lyukat célozza, a half (B) pedig kíséri
  • 5. ábra: a labdás befut a védősorba, a társa szorosan követi









A ‘scoop’ – kanalazás

Ezzel a figurával azt érjük el, hogy a labda nagyon gyorsan a védősor mögé kerül – ebből akkor lesz cél, ha az őt megelőző touch a célvonal előtti öt méteren belül volt ÉS ha a támadó csapattársak követik a halfot és helyzetbe hozzák magukat (azaz lerázzák a védőket).
A menete gyakorlatilag annyi, hogy a gurító játékos (A) kicsit gyorsabban hagyja el a labdát mint amúgy – hogy a halfnak ne kelljen rá várnia, mivel most nem passzolja fel a labdát, hanem felkanalazza és “Bip-bip!” felkiáltással befut vele a még lesen lévő védők között. Most is kísérni kell a halfot, különben semmit nem ér az egész – tehát ha a labda nélküliek nem figyelnek akkor bukott az egész hadművelet.

  • 1. ábra: a labdás (A) befut középre egy touch-ra (mint a 3up-nál), a társa (B) követi
  • 2. ábra: a labdás gurít, majd gyorsan előre lép; a half (B) érkezik
  • 3. ábra: a half (B) futás közben felkanalazza a labdát és sprintelni kezd, a társa figyelemmel kíséri
  • 4. ábra: a labdás (B) befut a védők közé, a társa (A) követi, hogy legyen kinek passzolni







This page is a Wiki! Log in or register an account to edit.

Comments are closed.